חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ועדת הרשויות

ועדת הרשויות המקומיות מתמקדת בעיקר בחיזוק הכלכלה והחוסן של הרשויות המקומיות.

מטרות הועדה כוללות:

1.להבהיר את האתגרים המגוונים העומדים בפני הרשויות המקומיות במקסום התושייה הכלכלית והפגנת חוסן כלכלי מול אתגרים, היסטוריים ומתעוררים כאחד (למשל, מגיפת הקורונה)

2.עידוד רשויות מקומיות להפיק תועלת מתוכניות ותקציבים ממשלתיים עדכניים התומכים ביעדי הועדה הכוללים.

3.ניסוח והצעת המלצות הקשורות לתושייה כלכלית וחוסן הקשורים להחלטה 292

עבודת הועדה עד כה הייתה ענפה וכללה פרויקטים במספר מישורים, לרבות התייחסות לנוסחת הממשלה לקביעת ההקצאות העירוניות למענקי "גישור פערים". מענקים אלו מחלקים מדי שנה כ-500 מיליון שקל לעיריות שפעילותן נפגעת כלכלית.

בשיתוף עם "סיכוי-אופוק" עולה ממחקר כי הנוסחה המשמשת למענקים אלו מפלה באופן בלתי מידתי וללא הצדקה את הרשויות המקומיות הערביות. 

כמו כן, בשיתוף עם "סיכוי", ערכה הועדה מחקר מקיף על אפיקי הכנסה תקציביים לרשויות מקומיות ערביות, לרבות הכנסות מארנונה למגורים ומסחר, ארנונה מאזורי תעשייה, מה שנקרא מענקים ממשלתיים "תקציביים" ומענקים להגבלת עיריות. . פערים כלכליים. מחקר זה וההמלצות הנלוות כוללים גם ניתוחים של ההשפעה הכלכלית של המגיפה.

יצירת נייר מדיניות בנושא חוסן פיננסי ברשויות המקומיות
העיתון היווה בסיס לשיחות בין אינג'אז, ועדת ראשי הרשויות הערביות, לבין משרדי ממשלה מרכזיים, במיוחד משרדי הפנים והצדק החברתי.
בין הנושאים הרבים המכוסים במאמר ניתן למנות "מענקי צמצום פערים", "מענקי התיישבות", המחסור החריף בהכנסות מארנונה עירונית מעסקים מקומיים והמחסור מתמשך באזורי תעשייה.